Svetovni dan ledvic - 8. 3. 2021

četrtek, 11. 3. 2021

Vsako leto drugi četrtek v mesecu marcu namenimo ozaveščanju o tem, kako pomembne so ledvice za naš organizem. Svetovni dan ledvic je globalna pobuda, v kateri od začetka leta 2006 sodeluje tudi Slovenija. Poleg čiščenja krvi, ledvice izločajo odpadne snovi iz našega telesa, v obliki seča (urina). Praviloma delujoče ledvice v enem dnevu prečistijo 170 litrov krvi, torej se vsa kri prečisti 40-50 x dnevno. Če ledvice ne delujejo pravilno, pride do ledvične bolezni, ki je le ena izmed bolezni izločal. Bolniki se z njo največkrat spopadajo s pomočjo dialize, kjer jim 3x tedensko naprave odstranijo odpadne snovi iz krvi in presežek vode. V primeru, da najdejo ustreznega darovalca, lahko eno ledvico tudi presadijo, pri tem ne odstranijo nedelujočih. Novo namestijo bližje sečnemu mehurju.

Sami lahko skrbimo za svoje ledvice tako, da upoštevamo osem zlatih pravil:

•        GIBAJ SE!
  •        JEJ ZDRAVO HRANO!
  •        REDNO NADZORUJ RAVEN SLADKORJA V KRVI!
  •        MERI SI KRVNI TLAK!
  •        VZDRŽUJ PRIMERNO TELESNO TEŽO!
  •        PIJ DOVOLJ TEKOČINE-VODA!
  •        NE KADI!
  •     NE JEMLJI PROTIBOLEČINSKIH ZDRAVIL, KI JIH DOBIŠ V LEKARNI BREZ RECEPTA, če to ni nujno potrebno!

Tudi učenci 8. c razreda smo se v okviru tega dne še dodatno poučili, kako pomembno vlogo imajo naša ledvica in kako naj zanje še bolje skrbimo. Na to temo, smo izdelali tudi plakate, da bodo tudi ostali imeli možnost izvedeti več o pomenu ledvic.

vir slike: https://www.or-ca.si/wp-content/uploads/2010/05/zima-je-cas-da-okrepimo-svoje-ledvice.png

vir PPT-ja: https://www.svetovnidanledvic.org/

Tina, Sara AH in Eva O, 8. c