Izbirni predmet POK na obisku Inštituta Jožefa Stefana - 15. 5. 2019

V četrtek, 9. 5. 2019, smo se učenci izbirnega predmeta POK (poskusi v kemiji), ob 14.15 odpravili na inštitut Jožefa Stefana v Ljubljano. Tja smo odšli z namenom, da si ogledamo poskuse z utekočinjenimi plini, ki jih v učilnici ne moremo izvesti. Ob prihodu nas je prav lepo sprejel gospod Tomaž Ogrin , ki dela na tem inštitutu. Najprej smo se odpravili do rezervoarja s tekočim dušikom, kjer smo naredili prve poskuse. Za tem smo se odpravili v laboratorij, kjer smo eksperimentirali z utekočinjenimi plini. Spoznali smo njihove lastnosti in malo več o njih. Eksperimentirali smo tudi gorljivost trdnih snovi na zraku in čistim tekočim kisikom. Vsi smo tudi poskusili pomočiti list v utekočinjen dušik in ugotovili smo, da ko ga pomočimo vanj, list zamrzne in ga nato z lahkoto zdrobimo z roko. Ugotovili smo tudi, da je tekoči kisik, ki je sestavina zraka svetlo modre barve. Videli smo ogromno zanimivih in poučnih poskusov, vsi pa smo se nasmejali, ko smo vdihnili helij in začeli govoriti. Za konec smo naredili še odličen sladoled iz zmesi smetane, mleka in pa praška z okusom, ki smo mu dodali še tekoči dušik, da je vse skupaj zmrznilo. Ta dan je bil izjemen, saj smo eksperimentirali s snovmi, s katerimi v šoli še nikoli nismo.

Zapisala Gaja Dobravec

Fotografije Gaja Dobravec