Finale Mini Evrovizije ob evropskem dnevu jezikov - 26. 9. 2019

Danes, 26. 9., praznujemo evropski dan jezikov, zato so nam na naši šoli pripravili prav posebno glasbeno poslastico, ki je potekela kar dva tedna v obliki Mini Evrovizije.

Od 16. 9. do 24. 9. je potekal predizbor pesmi za uvrstitev v finale Mini Evrovizije. V odmoru za malico smo poslušali evrovizijske pesmi držav, katerih uradni jezik se lahko na naši šoli učimo. Učenci pa so nam predstavili nekaj dejstev o nastopu posamezne države na Evroviziji in še kakšno zanimivost. Doma smo lahko v teh dneh preko spletne ankete oddali svoj glas za eno pesem iz vsake države. Pesmi, ki so zbrale največ glasov, so se nato uvrstile v finale Mini Evrovizije.

Države, ki so nastopale na Mini Evroviziji so bile: Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske, Švica, Rusija, Avstrija, Irska, Nemčija in Slovenija.

V sredo, 25. 9., so bile razglašene pesmi, ki so se uvrstile v finale, in smo jih še enkrat poslušali. To so bile:

- Združeno kraljestvo: Bonnie Tyler: Believe in me
- Švica: Celine Dion: Ne partez pas sans moi
- Rusija: Buranovskiye Babushki: Party for everybody
- Avstrija: Bettina Soriat: One step
- Irska: Johnny Logan: Hold me now
- Nemčija: Nicole: Ein bisschen Frieden
- Slovenija: Zala Kralj in Gašper Šantl: Sebi.

Danes pa se je med glavnim odmorom jedilnica spremenila v pravo mini prizorišče Evrovizije. Jedilnica, ki bo še nekaj časa spominjala na ta zanimiv dogodek, je postala lepo okrašena s plakati, na katerih so predstavljene države in pesmi, ki so se uvrstile v finale. Ob zvonjenju se je začelo glasovanje za zmagovalko Mini Evrovizije. Vsak učenec, ki se ga je udeležil, je dobil glasovalni listek, na katerem je ocenil pesmi s točkami 12, 10, 8, 6, 4, 2 in 0.

Preštete točke so razkrile zmagovalca. To je postala nemška pesem Ein bisschen Frieden, ki jo je leta 1982 zapela Nicole. Spodaj vidite tudi, koliko točk je dobila posamezna država:

1. Nemčija 1198 točk
2. Rusija 1171 točk
3. Združeno kraljestvo 1101 točk
4. Irska 1050 točk
5. Avstrija 954 točk
6. Švica 916 točk
7. Slovenija 854 točk.

Vsem, ki ste aktivno sodelovali pri poteku Mini Evrovizije in glasovali za pesmi, se iskreno zahvaljujemo in vsa vabimo, da tudi naslednje leto z nami praznujete evropski dan jezikov.

besedilo: Justin Legat, 7. c
foto: Justin Legat, 7. c in Matija Šavs, 6. a